Vinárstvo Chateau Freistadt

Vinári na Víno pod hviezdami

⭐ Vinárstvo Chateau Freistadt 🙂

Koncept mladého a odvážneho projektu je postavený na tradícii názvu značky vína Chateau Freistadt a dopestovaného hrozna z Hlohoveckého rajónu v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Okolo roku 1400, keďže na vtedajšom území Hlohovca žila početná nemecká menšina, ktorá veľkou mierou prispela k rozvoju mesta a širšieho okolia, bolo mesto pomenované Freistadt an der Waag, čo v preklade znamená Slobodné mesto na Váhu. Tento názov nieslo niekoľko storočí až zľudovelo do súčasného názvu Frašták, ktorý je známy nielen v širšom okolí. Hlavným motívom ochrannej značky Chateau Freistadt sú tri ruže, ktoré sú synonymom pre označenie mesta, pretože Hlohovec je mestom ruží, ktoré sú dominantou záhrad, ulíc a parkov počas celého leta v tomto meste. Symbolizujú tradíciu, súčasnosť, ale i budúcnosť, ktorá je tu s nami ako kvalitné archívne víno s jeho históriou.

Na prelome 19. a 20. storočia sa začali zakladať na území mesta vinohrady s ušľachtilými odrodami, ktoré sú však v posledných rokoch rozširované aj o novošľachtené odrody vinnej révy. Územie je zaradené v malokarpatskej vinohradníckej oblasti, avšak vinohrady sa rozprestierajú východne od rieky Váh pod južnými svahmi Považského Inovca. Slnko a jedinečná pôda s vyšším obsahom vápnika sú typické pre tento rajón. Rieka Váh je významným darcom energie, ktorá ochraňuje časť viníc na jej brehu pred jarnými a zimnými mrazmi.